Olej kokosowy w zdrowej diecie

Kiedy i jak zacząć dbać o higienę jamy ustnej malucha?

Człowiek przychodzi na świat mały, bezbronny i... bezzębny. Zanim wyjdą mu pierwsze mleczaki minie kilka miesięcy. Czy to znaczy, że higieną jamy ustnej naszego malucha nie musimy zaprzątać sobie głowy? Absolutnie nie! Zobacz, jak dbać o dziąsła i zęby dziecka, aby w przyszłości nie miało problemów stomatologicznych!

maluszek

Co robić z bezzębnym dzieckiem?

Wydawać by się mogło, że higiena jamy ustnej nie dotyczy dzieci, które jeszcze nie mają zębów. Nic bardziej mylnego! Pozbawione uzębienia dziąsła warto przecierać codziennie wacikiem nasączonym wodą. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie masażu specjalnymi, silikonowymi szczoteczkami. Taki zabieg poprawi ukrwienie dziąseł, a w połączeniu z chłodzącymi gryzakami i specjalnymi maściami może też pomóc ukoić ból związany z pojawianiem się pierwszych zębów u niemowlaka.

Jak myć zęby?

Stosowanie past do zębów i szczotkowanie ich należy wprowadzić w życie naszej pociechy wraz z momentem pojawienia się pierwszego zęba. To ważne z kilku powodów. Przede wszystkim warto od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Taka postawa zaprocentuje w przyszłości, a my zaoszczędzimy sobie dodatkowej pracy. Jeżeli przyzwyczaimy malucha do regularnego szczotkowania, mycie zębów będzie dla niego czymś naturalnym i oczywistym.

Regularne mycie zębów pozwala na zachowanie ich w dobrym stanie – mitem jest przekonanie o tym, że nie warto przejmować się higieną mlecznych zębów. Jeżeli nie zadbamy o nie odpowiednio, może to przełożyć się na zły stan wyrastających zębów stałych. Sama technika szczotkowania nie jest aż tak ważna – w przypadku młodszych dzieci z powodzeniem możemy nauczyć nasze pociechy poprzecznych i pionowych ruchów szczoteczką. Pamiętajmy jednak o tym, by szczotkowanie zębów było dokładne i trwało dwie minuty.

Zdradliwe słodycze i nie tylko!

Najlepiej jest sięgać po szczotkę i pastę po każdym posiłku. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wystarczy przepłukać usta wodą – to pozwoli na obniżenie pH w jamie ustnej. Dobrze jest też zdawać sobie sprawę, że nie tylko słodycze są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Niektóre owoce takie jak np. pomarańcze, zawierają dużo kwasów owocowych dlatego lepiej nie jeść ich na noc.

Kluczową kwestią w przypadku higieny jamy ustnej jest wyrobienie w dziecku odpowiednich nawyków. Osiągniemy to bez problemu, jeżeli zaczniemy już na jak najwcześniejszych etapach. Czyszcząc zęby u niemowlaka i zachęcając starsze dzieci do samodzielnego posługiwania się pastą i szczoteczką, zapewnimy im odpowiednie podstawy do tego, by potem bez problemu zadbały o stałe zęby kiedy, już dorosną.

Dodaj pierwszy komentarz. Dziękujemy! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.